World News Online

Küresel Haberler Çevrimiçi

World News Online 2021-06-23 19:27:36

bunu yap Polonya’nın turistik incisi. Ancak tek değil, çok güzel. En büyük turistik yer? Kwidzyn’deki katedral ve katedralle bağlantılı bölüm kalesi. Bölgenin tarihini betimleyen alışılmadık bir kombinasyon. Kanlı ve acı verici. Güzel, ihtişam ve çelişkilerle dolu. Kötü ve bir o kadar da ilham verici. Sonra. Şimdi.

Polonya’da muhteşem anıtlar bırakan zamanlar

Ateş ve kılıç. H. Sienkiewicz’in büyüleyici düzyazısının başlığı, Warmia ve Mazury’deki Cermen Düzeninin başlangıcını mükemmel bir şekilde göstermektedir. Evet biliyorum. Bu unvan, hak eden yazar, diğer kavgalara atandı. Başka kılıçlara ve başka bir ateşe. Dünyanın çeşitli yerlerinde buna benzer birçok dönem vardı. İyi. Benim için bu ifade, Düzen zamanında bu topraklarda olanları mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Ne olmuş yani? Gentiles’i Dönüştürmek. Ve Düzenin genişleyen bölgesi ile savunma tesislerinin sayısı arttı. Genellikle küçük gözetleme kuleleri, aynı zamanda tam teşekküllü kaleler ve hatta bazen dönemin devleri. Malbork, savunma düşüncesinin taçlandıran başarısıdır (aynı zamanda o zamanlar insanlar için hayatı kolaylaştıran çözümler, örneğin kanalizasyon sistemi). Ve Kwidzyn? Bu türünün tek örneği.

Orta Çağ’da (ve daha sonra da) kutsal binaların, bir kişinin küçüklüğünü (büyük bir kilise veya katedral aracılığıyla Tanrı’ya karşı) en üst düzeye çıkaracak şekilde inşa edildiğini biliyorum. Yine de, bu bilgiye (yani hazırlığa) rağmen, kendimi küçük hissettim. Katedralin hacmi, çevresi, yüksekliği, ihtişam izlenimini artıran detaylar şaşırtıcı. Ancak Kwidzyn’deki Katedralin içi daha da etkileyici.

Alanı yatay olarak sınırlandırma hissi ile tavana olan mesafe ürkütücüdür. Ve kasa güzel. Onun çileciliğinde. Azizlerin hayatlarından canlı, renkli ve ilgi çekici hikayeler betimleyen yüzlerce fresklere hayran kalabileceğiniz anıtsal binalardaydım. Kwidzyn Katedrali’nde bunun tam tersi var. Basitlik. Beyaz ve tuğla. Ama tavana bakarak daha az zaman harcamamı sağladı mı? Hayır.

Bu arada, sık sık kasaların fotoğraflarını çektiğim bir şey var. Koridorlar, sunaklar, sergiler, resimler, figürler değil. Kasaların ve zeminlerin fotoğraflarını çekiyorum. O dönemin teknik düşüncesi beni daha çok büyülemiş olabilir ki bu detaylarda daha çok göze çarpıyor.

Kwidzyn’deki Katedral’den izlenimlerimi özetlemek gerekirse: ne yazarsam yazayım, hangi kelimeleri kullanmazsam, orada hissedebileceklerinize yaklaşamayacaklar. Sadece oraya gitmelisin. Tıpkı Floransa’daki Santa Maria del Fiore Katedrali’ne gitmeniz gerektiği gibi. Çünkü hiçbir fotoğraf ve hiçbir açıklama, önünde durup içeri girdiğinizde bu izlenimi yansıtmaz. Bunu hatırlamamın bir nedeni var. güzel bir İtalyan anıtı. Nedenini bir an önce açıklayın.

Kwidzyn’deki Kale

Kwidzyn Katedrali ile o kadar bağlantılı ki, ilk bakışta bu iki nesneyi ayırmak zor. Siyam ikizleri gibiler. Kaleyi görme düşüncesiyle Kwidzyn’e giden biri, onu devasa katedral ile birlikte görecektir. Kwidzyn’deki katedrali görmeye giden herkes onu devasa surlarla birlikte görecektir. Ne yapacağım? Birleştirilmiş iki nesnemiz olduğu düşüncesiyle Kwidzyn’e gitmelisiniz. O zaman ikisini de göreceğiz, her ikisini de kendi tarzımızla takdir edeceğiz – ikisini de tadacağız.

Bunu kolaylaştırmak için, kaleyi katedralden ayırma girişimini nasıl kolaylaştıracağınızı önereceğim: “gdanisko”nun önünde durmalısınız. Bu nedir? Güçlü bir sıhhi ve savunma kulesidir. Cermen devletinin en büyüğü ve ayrıca bir sundurma ile bir kale ile bağlantısı dünyanın en büyüğüdür (ya da öyle diyor) Vikipedi). Ve verilen bilgilerden şüphe duyan varsa, sundurmanın desteklendiği pasajların önünde durması yeterlidir. Onlar devasa.

Yani “gdanisko” + kale ve ardından kale + katedral.

Kwidzyn’in zengin tarihi – iki kale

Wikipedia’da her şeyi okuyabilirsiniz (Kent, kale, katedral) yine de en önemli noktalara kısaca değineceğim:

  • 1233 – Teutonic Order tarafından kalenin temeli (yıkılan Pomesanian kalesinin bulunduğu yerde)
  • 1285 – yerel kilisenin rütbesine bir katedral rütbesine yükselme (katedralin kendisi daha sonraki bir dönemde yeniden inşa edildi ve güçlendirildi).
  • Teutonic Order tarafından inşa edilmiş ve yıkılmış eski bir kale. Malzemeler yeni bir (bölüm evi) kale ve diğer binalar inşa etmek için kullanıldı
  • 13. yüzyılın sonu – Bölüm kalesi (yani bugün görebildiğimiz) – başlangıçta bağımsız bir tesis olarak inşa edilmiştir. Zamanla Kwidzyn’deki Katedral’e bağlandı.
  • Piskopos kalesi (evet, aynı anda iki kale vardı!) – ne yazık ki 1520’de tamamen yıkıldı
  • Polonya’nın, İsveç’in, Rusya’nın işgali – bu, Kwidzyń’ın da dahil olduğu tarihsel kargaşanın sadece bir parçası. Bu şehrin çok ilginç bir tarihi var.
  • Aşağıdakiler günümüze ulaşmıştır: Katedral, Kale, şehir surlarının parçaları, eski şehrin parçaları (kiralık evler) ve diğer birçok bina (1800 – 1900).

Kwidzyn, Polonya’nın turistik bir incisidir

Neden öyle düşünüyorum? Bahsettiğim Floransa’daki katedrali hatırlıyor musun? Ben sadece tüm kompleksin (Kwidzyn’deki Katedral ve başkent kalesi) taşınıp bu kuşatılmış Floransalı turistik cazibe alanına yerleştirildiğini düşünüyorum. Floransa yine popüler olurdu. Her yıl yüz binlerce turist hayran olmak, iç çekmek ve fotoğraf çekmek için koşardı. Ayrıca anıtın çeşitli yerlerinde kuyruklar olacaktı. Katedral’e, kaleye, “gdanisko”ya, müzeye (web sitesi Müze Kwidzyn’de).

Yani soru şu? Kwidzyn nasıl böyle bir Polonya Floransa’sı yapılır? Cesur soru? Polonya, ilginç ve çarpıcı anıtlar açısından Batı ülkelerinin fakir bir akrabası değildir. Sadece avantajlarımızı birleştiren bir plana ve dezavantajlarımızı ortadan kaldıracak bir plana ihtiyacınız var (bu talihsiz para). Ve son olarak – Wałbrzych. Bu sehri seviyorum. Bu şehrin yetkililerini seviyorum. Değişiklikler için, hız için. Yön için. 10 yıl önce Wałbrzych ve şimdi Wałbrzych?

Yarın Kwidzyn?

Polonya yarın mı?

Martin Luther King – “Bir hayalim var”

Kwidzyn Katedrali – harita

Errata: Şey, bir hataya göre sınıflandırılabileceğimi bilmiyordum ama:

Kwidzyń adını kullandığım için özür dilerim. Daha büyük talihsizliğim için, başlık zaten düzeltildi (ve bildiğimiz gibi, başlık ve kısa bir alıntı dünyaya twit, Fb’de yazı, vb. olarak gidiyor). İyi. olmuş. Bu neden oldu?

(isim Kwidzyń) “tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. orta Polonya’dan yeni gelenler. Bu kaçınılması gereken bir yanlış isimdir – diye ekliyor Dr. Iwicki “(Kwidzyn veya Kwidzyń?)

yel değirmeni hakkında düşünceler – bir açıklama

Blog başka bir taraftan taşındı (ThiDoIn). Fotoğrafları karıştırıp filigransız yenilerini koyacak gücüm ya da zamanım yok. Yine de ilan ediyorum ki hem fotoğraflar hem videolar ve dahası üzerinde yazan kelime Seyahat blogu hepsi benim.

Hayatımın anlatmak istediğim bu kısmı için nihai sığınağı bulduğumu hissediyorum. yel değirmeni hakkında düşünceler hayatımı yansıtan güzel bir isim. Biraz kaos ve tutarsızlık. Neyse ki, bazen hayatımda ilginç bir şey görmek için zaman bulacağım. turistik cazibe ve bazen (ama benim istediğimden daha az sıklıkla) bunu bu konuda açıklayın Seyahat blogu. Aynı zamanda yerleştirdiğim sayfayı çalıştırıyorum film incelemesi (ama ben de serileri değerlendiririm). Seni davet ediyorum! (bağlantı).

Source link

Important information

This news was originally published on this newspaper online. We recomend other articles. Full list of newspapers online can be find on this website (link)

Regards

the editorial team of the newspaper

World News Online